Zapobieganie pożarom autobusów i autokarów.
Nie codziennie słyszymy o pożarach autokarów lub autobusów, ale takie przypadki się zdarzają. A kiedy już to się wydarzy , stwarzają wiele zagrożeń nie tylko dla pasażerów i kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu i pieszych. Dla przewoźników autobusowych niezwykle ważne jest zrozumienie, co może prowadzić do pożarów w transporcie, aby móc wdrożyć zabezpieczenia przeciwpożarowe pojazdów.
Od bezpiecznego przechowywania paliwa po systemy gaśnicze w pojazdach – zapewniamy zestawienie kroków i przepisów mających na celu zapobieganie pożarom w autokarach, autobusach i innych pojazdach transportowych, aby chronić życie i źródła utrzymania.
Jakie są główne przyczyny pożarów autobusów i autokarów?
Aby zapobiec pożarowi, należy zidentyfikować zagrożenia związane z pojazdami i odpowiednio się nimi zająć. Oznacza to, że wiedza, które materiały łatwopalne są obecne, gdzie mogą wystąpić ogniska choroby i jak do nich dochodzi, może pomóc zmniejszyć ryzyko zapalenia się pojazdów.
- Awarie mechaniczne. Problemy z silnikiem, układami paliwowymi, układami wydechowymi lub innymi elementami mechanicznymi mogą powodować przegrzanie części, co może prowadzić do pożaru autobusu lub autokaru. Na przykład, jeśli układ wydechowy nagrzeje się do tego stopnia, że wylatują iskry, może zapalić się materiały łatwopalne. Co prowadzi nas do…
- Materiały łatwopalne. Wewnątrz lub w pobliżu pojazdu łatwopalne ciecze, takie jak paliwo, smary, oleje i ładunek na pokładzie, mogą zwiększać ryzyko pożaru autobusu lub autokaru.
- Czynniki zewnętrzne. Od wypadków i kolizji po podpalenia i ekstremalne warunki środowiskowe – poza samym pojazdem istnieje wiele zagrożeń, które mogą spowodować pożar.
- Pożar pojazdu elektrycznego Układy elektryczne mogą się przegrzać z powodu wadliwego okablowania lub innych problemów, w tym problemów z ładowaniem. Jeśli pożar pojazdu elektrycznego dotrze do komory akumulatora, może spowodować powstanie pasa termicznego w ogniwie akumulatora, co gwałtownie przyspiesza pożar.
Co należy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zapalenia się pojazdu?
Jeśli chodzi o zapobieganie pożarom, autobusy wymagają unikalnego zestawu procedur bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej pojazdów. Obowiązkiem prawnym przewoźnika autobusowego, przewoźnika autokarowego lub innej odpowiedzialnej osoby jest identyfikacja zagrożeń wymienionych powyżej i przede wszystkim zapobieganie powstawaniu pożaru.
- Opracuj plan ochrony przeciwpożarowej pojazdu
Obejmuje to przeprowadzenie oceny ryzyka pożaru, odnotowanie wszelkich materiałów łatwopalnych, potencjalnych źródeł zapłonu i osób zagrożonych. Następnie należy sprawdzić, czy wdrożono już środki ostrożności – takie jak drzwi ewakuacyjne, gaśnice lub systemy ochrony przeciwpożarowej pojazdów – i czy są one odpowiednie. Jeżeli nie, potrzebny jest plan działania, aby zapewnić, że pojazd i firma transportowa spełniają wymogi. Obejmuje to szkolenie kierowców w zakresie środków bezpieczeństwa przeciwpożarowego, w tym rozpoznawania oznak pożaru i postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej.
- Regularne przeglądy i konserwacja pojazdów
Regularne przeglądy pojazdów pozwalają zidentyfikować i wyeliminować ryzyko pożaru autobusów i autokarów, jeszcze zanim one wystąpią. Obejmuje to sprawdzenie silnika lub układu paliwowego pod kątem wycieków lub pęknięć, bezpieczne przechowywanie łatwopalnych paliw na pokładzie oraz sprawdzenie innych elementów mechanicznych, a wszelkie problemy należy zgłosić wykwalifikowanym technikom. To samo należy zrobić, aby zapobiec pożarom pojazdów elektrycznych, regularnie sprawdzając akumulatory i komponenty elektryczne. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pojazdów, personelu i pasażerów dzięki spersonalizowanej i proaktywnej obsłudze systemów oraz wsparciu .
- Chroń transport za pomocą samochodowych systemów przeciwpożarowych
Zgodnie z Regulaminem EKG ONZ 107 wszystkie nowe autobusy i autokary muszą być wyposażone w automatyczny system gaszenia pożaru. Rozporządzenie to ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, kierowców i innych użytkowników dróg, ponieważ pożary autobusów powstające w komorze silnika mogą szybko wymknąć się spod kontroli. Jeśli w komorze silnika nie zainstalowano automatycznego wykrywania, płonące autokary i autobusy mogą pozostać niezauważone do czasu, gdy pożar wymknie się już spod kontroli. System gaszenia pożaru pojazdu może zarówno wykryć, jak i opanować pożar na wczesnym etapie. Nasze systemy gaszenia pożaru Ardent są montowane w komorze silnika i innych obszarach niebezpiecznych, aby wykryć pożar i szybko się uruchomić, ostrzegając kierowcę, aby mógł wyciągnąć pojazd i bezpiecznie się ewakuować. Stosując suchą chemię gaśniczą (najskuteczniejszy środek do pojazdów z silnikiem Diesla, elektrycznym, hybrydowym i wodorowymi ogniwami paliwowymi, nasze systemy spełniają wszystkie wymagania UNECE R107 dotyczące automatycznego gaszenia pożaru w komorze silnika i przeszły rygorystyczne protokoły testów ogniowych szwedzkich instytutów badawczych (RISE ) , które zostały przejęte z testów metody SP 4912.
Bądź na bieżąco z bezpieczeństwem pożarowym autobusów i autokarów.
Jeśli wybuchnie pożar autobusu lub autokaru, nie bez powodu jest to wydarzenie głośne. Aby chronić ludzi, pojazdy i firmy, posiadanie zgodnej z przepisami ochrony przeciwpożarowej pojazdów może przede wszystkim zapewnić ryzyko wybuchu pożaru. Zapoznaj się z naszymi systemami przeciwpożarowymi, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat ich doskonałej wydajności lub skontaktuj się z nami, aby znaleźć idealne rozwiązanie dla Twojego pojazdu.