Systemy przeciwpożarowe dla mobilnych maszyn
Mobilne systemy przeciwpożarowe w zakładach produkcyjnych.
Zainstalowanie mobilnych systemów przeciwpożarowych w zakładach dostosowanych do warunków pracy i sprzętu w organizacji jest pierwszym krokiem w zapewnieniu bezpiecznej ochrony życia i źródła utrzymania ciągłości
produkcji.
Chcemy pomóc firmom w podjęciu tej kluczowej decyzji, dostarczając im szczegółowych informacji na temat mobilnych systemów przeciwpożarowych i ich działaniu, aby firmy mogły mieć pewność, że dokonały bezpiecznego i niezawodnego wyboru.
Od rolnictwa po budownictwo , mobilne maszyny pracujące w trudnych warunkach często są narażone na znaczne wstrząsy i wibracje, a także wahania temperatury. Dlatego ważne jest, aby mobilne systemy gaszenia pożaru mogły niezawodnie utrzymywać oczekiwaną od nich ochronę i wydajność.
Dlaczego elektroniczne mobilne systemy gaśnicze?
1. Udowodniono, że elektroniczne systemy przeciwpożarowe zapewniają najlepszą wydajność i wyższy poziom niezawodności w zastosowaniach mobilnych. Silne wstrząsy i wibracje (często spotykane w środowiskach przemysłowych, w których działają pojazdy terenowe) wymagają solidnych, mobilnych systemów przeciwpożarowych , które mogą działać w tych trudnych warunkach.
2. Technologia elektronicznej detekcji pożaru znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo fałszywych uruchomień, które są skutkiem utraty ciśnienia powszechnie spotykanej w pneumatycznych systemach gaśniczych. Biorąc pod uwagę, że gaz z czasem zawsze wycieka przez uszczelkę (co pogarsza się pod wpływem temperatury), istnieje ryzyko, że ciśnienie w rurze spadnie, co doprowadzi do fałszywego uruchomienia systemu. Urządzenia pomocnicze, takie jak przełączniki ciśnienia i siłowniki ręczne, wprowadzają dodatkowe połączenia, zwiększając potencjalne punkty nieszczelności. To, w połączeniu ze środowiskiem o wysokich wibracjach i narażonym na ogromne wahania temperatury, jeszcze bardziej zmniejsza niezawodność układów pneumatycznych.
3. Elektroniczne mobilne systemy przeciwpożarowe potrafią rozróżnić sygnał powstały na skutek uszkodzenia przewodu dozorowego od sygnału pożaru i system zadziała dopiero w tym drugim przypadku. Ponadto systemy elektroniczne stale monitorują stan przewodu i ostrzegają operatora o wszelkich uszkodzeniach, aby można było je szybko naprawić.
Dbamy , aby mobilne systemy przeciwpożarowe były właściwym wyborem dla każdego zastosowania. Obejmuje to przeprowadzenie dokładnej identyfikacji zagrożenia pożarowego na sprzęcie, zanim zaprojektujemy i określimy system w oparciu o konkretną maszynę, jej środowisko i warunki pracy oraz indywidualne wymagania biznesowe.
Jak działają nasze elektroniczne , mobilne systemy przeciwpożarowe.
1. Szybkie wykrywanie wysokich temperatur
Mobilne systemy przeciwpożarowe wykorzystują technologię elektronicznej detekcji pożaru w postaci przewodu detekcyjnego (LHD). Przewód LHD jest poprowadzony wokół wszystkich zidentyfikowanych zagrożeń pożarowych w maszynie, aby w ciągu kilku sekund wykryć pożar lub podwyższoną temperaturę, inicjując uruchomienie systemu gaszenia pożaru.
Przewód do wykrywania pożaru został zaprojektowany w celu ograniczenia do minimum fałszywych uruchomień.
- Zwiększona niezawodność przewodu detekcyjnego LHD znacznie zmniejsza potencjalne fałszywe uruchomienia powszechnie spotykane w układach pneumatycznych stosowanych w instalacjach mobilnych.
- System informuje o wszelkich uszkodzeniach przewodów detekcyjnych i ostrzega operatora za pośrednictwem modułu sterującego.
- Izolacja detekcji. Linię detekcyjną można odizolować na potrzeby konserwacji maszyny, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu systemu.
Jak działa kabel LHD
Wrażliwy na ciepło polimer pokrywa przewodniki i topi się pod wpływem ciepła generowanego przez ogień lub podwyższoną temperaturę. Przewód LHD przeznaczony jest do inicjowania rozładowywania układu w temperaturze 180°C. Niektóre systemy są zaprojektowane do wykrywania i rozładowywania w niższych temperaturach, jednakże temperatury otoczenia w instalacji mobilnej mogą osiągnąć lub przekroczyć niższe temperatury wymagane do aktywacji systemu, co skutkuje większą liczbą fałszywych wyładowań.
Kiedy polimer wrażliwy na ciepło topi się, przewodniki są odsłonięte. Nawiązują one ze sobą kontakt, w wyniku czego do modułu sterującego VCM zostaje wysłany sygnał zwarcia, inicjujący aktywację systemu.
2. System jest aktywowany
Moduł sterujący VCM pełni funkcję mózgu mobilnych systemów przeciwpożarowych , obsługując wykrywanie pożaru, uruchomienie systemu, monitorowanie i alarmowanie systemu oraz inne funkcje.
Moduł sterujący stale monitoruje mobilne systemy przeciwpożarowe pod kątem sygnałów pożarowych, uszkodzeń i usterek, zapewniając operatorom maszyn wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia. Za pomocą tego modułu sterującego operatorzy mogą ręcznie aktywować system przeciwpożarowy lub opóźnić automatyczną aktywację systemu. Umożliwia także przełączenie systemu w tryb izolacji w celu konserwacji maszyny.
Oprócz modułu sterującego VCM punkty ręcznej aktywacji umożliwiają operatorowi lub innemu personelowi aktywację mobilnych systemów przeciwpożarowych z zewnątrz maszyny.
Opcjonalne opóźnienie czasowe
Moduł sterujący VCM można skonfigurować tak, aby rozładowywał system po określonym z góry opóźnieniu. Umożliwia to operatorowi bezpieczne zatrzymanie maszyny przed rozładowaniem systemu. Okres opóźnienia można skonfigurować według indywidualnych potrzeb i preferencji.
Wyłączenie silnika
Interfejs wyłączania silnika przez nasz system przeciwpożarowy znacznie zmniejsza ryzyko ponownego zapłonu po uruchomieniu systemu.
Wycieki paliwa lub płynu hydraulicznego są częstą przyczyną pożarów w instalacjach mobilnych. W przypadku awarii przewodu paliwowego lub hydraulicznego (lub połączenia), płyn może spryskać przegrzany element, taki jak turbosprężarka lub kolektor wydechowy, powodując pożar. Jeśli silnik będzie nadal pracować, płyn ten będzie nadal podsycać ogień. Wyłączenie silnika zatrzymuje pobór większej ilości paliwa przez silnik, zatrzymując zapłon paliwa lub innych łatwopalnych płynów wchodzących w kontakt z rozgrzanymi elementami.
Izolacja baterii
Główną przyczyną pożarów pojazdów sa awarie elektryczne . Dlatego zalecamy zainstalowanie automatycznego odłącznika akumulatora, który zmniejsza ryzyko ponownego pożaru.
3. Środki gaśnicze są rozproszone
Najpopularniejszymi środkami gaśniczymi stosowanymi w mobilnych systemach gaśniczych są suche środki chemiczne, znane również jako proszek ABC, oraz mokre środki chemiczne – AFFF (pianka tworząca warstwę wodną) lub inne środki na bazie cieczy.
- Suche chemiczne środki gaśnicze zapewniają niezawodne gaszenie pożaru i doskonałe pokrycie chronionych obszarów. Dzięki postaci proszku środek ten uderza w ogień z dużą intensywnością i łatwo się rozprowadza, ułatwiając pokrycie obszarów zagrożonych. Udowodniono, że suche środki chemiczne są trzy razy skuteczniejsze w gaszeniu pożarów niż mokre środki chemiczne w przeliczeniu na wagę.
- Mokre chemiczne środki gaśnicze mają ograniczone możliwości gaszenia pożaru, ale doskonale radzą sobie z chłodzeniem. Mokre środki chemiczne zapewniają skuteczne chłodzenie przegrzanych podzespołów, takich jak turbosprężarki czy kolektory wydechowe. Obniża to temperaturę poniżej temperatury samozapłonu oleju napędowego i innych łatwopalnych płynów, znacznie zmniejszając ryzyko ponownego zapłonu.
W przypadku dużych instalacji mobilnych zawsze zalecamy system gaszenia pożaru Dual Agent. Systemy te łączą suche i mokre chemiczne środki gaśnicze, aby zapewnić szybkie i niezawodne ugaszenie pożaru, a także chłodzenie w celu dalszej ochrony przed ponownym powstaniem pożaru.
Zwiększona niezawodność
Kabel LHD znacznie zmniejsza potencjalne fałszywe wyładowania powszechnie spotykane w układach pneumatycznych stosowanych w instalacjach mobilnych.
Monitorowanie stanu na żywo
System informuje o wszelkich uszkodzeniach przewodów detekcyjnych i ostrzega operatora za pośrednictwem modułu sterującego.
Wyłączenie systemu
Umożliwia wyłączenie systemu w celu konserwacji, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu.
Zbiorniki.
Każda maszyna jest inna i znalezienie odpowiedniego miejsca na zbiorniki może czasami wymagać kreatywnych rozwiązań. Nasza szeroka gama rozmiarów zbiorników na środki pozwala nam zapewnić elastyczną specyfikację systemu. W ten sposób firma YANA SYSTEM może znaleźć rozwiązanie, które ochroni wszystkie maszyny, duże i małe.
Nasze zbiorniki na suche chemiczne środki gaśnicze mają pojemność od 6 kg do 24 kg i obejmują szeroką gamę zbiorników składanych na płasko, które można instalować poziomo. Zbiorniki układane na płasko zapewniają elastyczność niezbędną do montażu na mniejszych elementach instalacji, takich jak wózki widłowe, gdzie przestrzeń montażowa jest ograniczona, a zbiorniki pionowe mogą ograniczać widoczność operatora. Nasze zbiorniki na mokre chemikalia są również dostępne w różnych rozmiarach, począwszy od 7,3 litra, a skończywszy na 39,7 litra.
Sieć dystrybucji ochrony.
Sieć dystrybucyjna mobilnego systemu przeciwpożarowego ma duży wpływ na skuteczność i szybkość gaszenia pożaru. Po pierwsze, projekt naszego systemu określa obszary zagrożenia pożarowego, które mają być objęte dyszami wylotowymi, dokładnie biorąc pod uwagę przeszkody i odległość od zagrożenia. Następnie sieć węży i rurociągów transportuje środki gaszące ze zbiorników środka do dysz wylotowych.
Aby zapewnić niezawodną ochronę przeciwpożarową, należy wziąć pod uwagę wzór dyszy i maksymalny efektywny zasięg wylotu, aby upewnić się, że wylot pozwala na pokrycie wszystkich zagrożeń pożarowych w maszynie. Niektóre obszary mogą wymagać wielu dysz, aby zapewnić wystarczające pokrycie, podczas gdy inne zagrożenia mogą znajdować się na tyle blisko, że wystarczy jedna dysza, aby je pokryć.
Mobilne systemy przeciwpożarowe testowane zgodnie z międzynarodowymi standardami.
Systemy gaśnicze do zastosowań mobilnych zostały zaprojektowane i skonstruowane tak, aby wytrzymać najbardziej wymagające warunki. Obejmuje to szeroko zakrojone testy wewnętrzne i zewnętrzne, a także uzyskanie akredytacji i certyfikatów potwierdzających nasze zaangażowanie.
Nasze mobilne systemy gaśnicze uzyskały ocenę A+ w ramach certyfikacji P-Mark SPCR 199:2021 – najwyższą ocenę w tym teście. Oprócz spełnienia wymagań normy, podjęła testy o wyższej dotkliwości niż wymagana ocena A+, co pokazuje nasze zaangażowanie w dostarczanie wiodących na rynku wydajności i niezawodności systemów.
Dwuskładnikowe systemy gaszenia ognia zostały przetestowane przez akredytowaną placówkę testową UKAS zgodnie z normami producenta oryginalnego sprzętu i Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC) w zakresie odporności na uderzenia, wstrząsy, wibracje i temperaturę.